Choć wiele osób o tym zapomina – mycie paneli fotowoltaicznych powinno być standardem. Mimo zapewnień producentów paneli słonecznych o braku konieczności czyszczenia modułów, okazuje się, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Brud skutecznie ogranicza ilość światła docierającą do ogniw, co przekłada się na spadek wydajności instalacji PV. Zastanawiasz się, jak i czym myć panele fotowoltaiczne? Powierz to zadanie specjalistom, aby uniknąć ryzyka i nieodwracalnych uszkodzeń. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej!

mycie paneli fotowoltaicznych

FIRMA SPRZĄTAJĄCA POZNAŃ - KONTAKT

Potrzebujesz profesjonalnej firmy sprzątającej? Skontaktuj się z nami lub zapoznaj się z naszą pełną ofertą!

jak często myć panele fotowoltaiczne

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Zastanawiasz się, czy można myć panele fotowoltaiczne? Panele fotowoltaiczne działają w pełni efektywnie, jedynie wtedy, gdy ich powierzchnia jest całkowicie czysta. Nie da się ukryć, że prawidłowemu funkcjonowaniu modułów zagrażają rozmaite zanieczyszczenia, takie jak kurz, sadza, pył, liście, ptasie odchody czy mech. Choć na początku brud osadza się jedynie na krawędziach i ramkach, to z czasem pokrywa całą powierzchnię modułów. Warto również wiedzieć, że pyłki oraz nasiona traw i krzewów sprzyjają wzrostowi porostów, które mogą nawet uszkodzić panele.

W związku z tym, na pytanie, czy trzeba myć panele fotowoltaiczne? Odpowiedź jest tylko jedna – zdecydowanie warto! Czyszczenie fotowoltaiki zapobiega bowiem utracie efektywności energetycznej. Poza tym utrzymywana w czystości instalacja zwraca się szybciej, a żywotność modułów zostaje przedłużona. Pamiętaj też o walorach estetycznych, czyste panele prezentują się znacznie lepiej i nie zaburzają wyglądu posesji.

 

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Jeśli chcesz osiągać lepsze uzyski – pamiętaj o regularności. Zaleca się gruntowne mycie paneli PV >dwa razy w roku. Najlepiej robić to na wiosnę oraz w połowie lata, gdy jest więcej ptaków i mniej deszczowych dni. W porach o większej częstotliwości opadów – nie muszą być czyszczone. Oczywiście wszystko zależy od usytuowania instalacji. W miejscach narażonych na niestandardowe zanieczyszczenia zaleca się mycie modułów nawet cztery razy w roku. 

Zaleca się również szybkie usuwanie miejscowych, nowo powstałych zabrudzeń. Jeśli są duże mogą one istotnie ograniczać pracę danego modułu. Szczególnie niebezpieczne okazują się ptasie odchody, które mają silne właściwości żrące, co w konsekwencji powoduje odbarwienia lub trwałe zniszczenia powłoki modułów fotowoltaicznych.

Co wpływa na duże zanieczyszczenia paneli fotowoltaicznych?

 • bliskość zalesień i sąsiedztwo drzew;
 • sąsiedztwo dużego miasta (kurz, spaliny, smog);
 • bliskość terenów rolnych (szczególnie podczas zbiorów generują ogromny kurz i pył);
 • okoliczne siedliska ptaków (pamiętaj, że ptasie odchody mogą uszkodzić moduły PV).

Kiedy i jak myć panele fotowoltaiczne?

Chcąc wyczyścić instalację fotowoltaiczną należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • nie używaj szorstkich szczotek i myjek – mogę one porysować delkatną powierchnię;
 • nie stosuj detergentów niewiadomego pochodzenia – mogą one doprowadzić do reakcji z materiałami wykorzystanymi do ich budowy i w efekcie zniszczyć moduły;
 • nie myj paneli w słońcu, ponieważ grozi to ich uszkodzeniem i szokiem termicznym;
 • nie czyść nagrzanych paneli – należy poczekać aż ostygną;
 • nie korzystaj z myjek ciśnieniowych – mogą uszkodzić łączenia paneli i spowodować powstanie prądów upływu.
jak myć panele fotowoltaiczne

Jak czyścić panele fotowoltaiczne? Samodzielne czy z pomocą profesjonalnej firmy?

Mycie paneli słonecznych najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie czyszczącej. Dysponujemy odpowiednim zapleczem technicznym oraz wiedzą, jak postępować z tego typu powierzchniami (będącymi pod napięciem). Umiejętnie przeprowadzona usługa mycia paneli fotowoltaicznych pozwala uniknąć uszkodzeń, a co za tym idzie – zmniejszenia efektywności systemu. Co więcej, nasz zespół to specjaliści w branży, którzy poradzą sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami w trudno dostępnych miejscach

w jaki sposób przebiega mycie paneli fotowoltaicznych

W jaki sposób przebiega czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Niezwykle istotny jest dostęp do paneli z ziemi, ponieważ musi być on pod odpowiednim kątem i w odległości nie większej niż 18 metrów w linii prostej. Jeśli warunki zostaną spełnione, powierzchnia paneli polewana jest demineralizowaną lub destylowaną wodą z dodatkiem odpowiednich substancji chemicznych, a następnie czyszczona przeznaczonymi do tego szczotkami.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych ze śniegu

Pokrywa śnieżna ma oczywiście wpływ na funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej. Zalegający śnieg ogranicza docieranie promieniowania słonecznego do modułu, jednak nie jest to bardzo odczuwalne ograniczenie produkcji prądu. Pamiętaj, że nie powinieneś samodzielnie odśnieżać modułów – poczekaj aż śnieg stopnieje samodzielnie.
Problem pojawia się w sytuacji, gdy śnieg zalega już zdecydowanie za długo lub dach jest płaski i koniecznie trzeba go odśnieżyć. Szklane powierzchnie modułów bardzo łatwo zarysować i uszkodzić, dlatego w tej sytuacji także warto skorzystać z wyspecjalizowanej firmy, dysponującej odpowiednim sprzętem.

A może interesuje Cię odśnieżanie dachu? Sprawdź!

Mycie farm fotowoltaicznych

Farmy fotowoltaiczne to rodzaj inwestycji nastawiony na mierzalne efekty w postaci zysków ze sprzedaży prądu, a więc ich regularne mycie poprawia wydajność i uzysk z pojedynczych modułów. Jesteś właścicielem takiego obiektu? Nasze usługi kierujemy zarówno do klientów indywidualnych, jak firm oraz instytucji, dlatego zapraszamy do kontaktu! Co zyskasz, dzięki naszej pomocy? Większą wydajność systemu, amortyzację kosztów oraz zwiększony zysk z inwestycji. Gwarantujemy wysoką skuteczność czyszczenia przy braku zagrożenia powstania uszkodzeń.Na farmach fotowoltaicznych często wykonuje się także szereg innych zadań. Potrzebujesz kompleksowej usługi? Zobacz: utrzymanie zieleni.

Mycie paneli fotowoltaicznych - cena

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych? Koszt mycia paneli fotowoltaicznych ustalany jest indywidualnie z klientem, ponieważ wpływa na niego wiele czynników. Decydującym aspektem jest powierzchnia paneli oraz ich usytuowanie. Cena zależy także od rodzaju zabrudzeń oraz użytych przez nas technik i środków. Zadzwoń, aby poznać szczegóły oferty. Zapraszamy też do zakładki cennik, gdzie poznasz przybliżony koszt świadczonych usług.

Jakie zalety ma mycie instalacji fotowoltaicznej?

Czyste panele słoneczne to mniejsze straty. Sprawdź, co zyskasz korzystając z naszej pomocy!

 • Eliminacja strat z uzysku mocy;
 • szybszy zwrot inwestycji;
 • wydłużenie żywotności instalacji;
 • przywrócenie pełnej sprawności modułów;
 • lepsza estetyka instalacji oraz budynku;
 • zapobieganie uszkodzeniom paneli.

Zaniedbania w obszarze czystości paneli i nieprawidłowe ich mycie często skutkują stratami finansowymi. Mogą pogorszyć wydajność modułów, ale doprowadzić również do konieczności wymiany instalacji wskutek spowodowanych lub niewykrytych w porę uszkodzeń.

mycie paneli fotowoltaicznych cena

Bezpieczne i skutecznie czyszczenie fotowoltaiki

Nasza wiedza i doświadczenie pozwala nam w pełni profesjonalnie wykonać usługę czyszczenia fotowoltaiki. W naszej pracy wykorzystujemy metodę używaną przez nas do mycia okien, czyli wodę demineralizowaną wraz z odpowiednimi środkami chemicznymi. Posiadamy także odpowiedni sprzęt, czyli szczotki myjące z delikatnego włosia i tyczki karbonowe, które pozwalają nam docierać w trudno dostępne miejsca.

To metoda polecana przez specjalistów z branży systemów solarnych. Zapewniamy więc pełną skuteczność i brak ryzyka uszkodzeń. Chcesz poznać szczegóły oferty? Skontaktuj się z naszym zespołem.

FIRMA SPRZĄTAJĄCA POZNAŃ - KONTAKT

Potrzebujesz profesjonalnej firmy sprzątającej? Skontaktuj się z nami lub zapoznaj się z naszą pełną ofertą!