Czym myć lodówkę?

Lodówka jest tym urządzeniem, które codziennie użytkujemy i które ma bezpośredni wpływ na jakość oraz świeżość naszych produktów spożywczych. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dbać o jej czystość i higienę. W tym artykule podpowiemy Ci, czym myć lodówkę, aby była lśniąca i pachnąca. Koniecznie sprawdź!

Czym myć lodówkę? RYGO

FIRMA SPRZĄTAJĄCA POZNAŃ - KONTAKT

Potrzebujesz profesjonalnej firmy sprzątającej? Skontaktuj się z nami lub zapoznaj się z naszą pełną ofertą!

Czym myć lodówkę wewnątrz?

Lodówkę należy czyścić wewnątrz co najmniej raz na miesiąc, a najlepiej częściej, jeśli tylko zauważysz jakieś zabrudzenia lub nieprzyjemne zapachy.

Mycie lodówki krok po kroku

Przed przystąpieniem do czyszczenia lodówki, należy ją wyłączyć z prądu i opróżnić z żywności. Następnie wyjmij wszystkie półki, szuflady i pojemniki i umyj je w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń lub octu, który jest naturalnym środkiem dezynfekującym i neutralizującym zapachy.

Czym myć lodówkę - domowe sposoby

Zastanawiasz się, czym myć lodówkę w środku? Do mycia wnętrza lodówki możesz użyć specjalnych preparatów do czyszczenia lodówek lub domowych sposobów:

  • jednym z nich jest roztwór octu i wody w proporcji 1:1; 
  • innym jest roztwór sody oczyszczonej i wody w proporcji 2 łyżki sody na litr wody;
  • możesz też użyć soku z cytryny lub kilku kropli olejku eterycznego z cytryny, aby nadać lodówce świeżego zapachu. 

Co ważne, nie używaj środków chemicznych, takich jak wybielacz czy amoniak, ponieważ mogą one uszkodzić powłokę lodówki lub pozostawić niebezpieczne zacieki.

Następnie zwilż ścierkę lub gąbkę wybranym roztworem i dokładnie umyj wszystkie ścianki, drzwiczki i zagłębienia lodówki. Nie zapomnij o miejscach trudno dostępnych, takich jak zakamarki czy zawiasy. Jeśli napotkasz uporczywe plamy lub osady, możesz użyć starej szczoteczki do zębów lub noża do masła, aby je usunąć. Po umyciu wnętrza lodówki przetrzyj je suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym i pozostaw otwartą na kilka minut, aby wyschła.

Czym myć lodówkę z zewnątrz?

Utrzymanie lodówki w czystości wymaga nie tylko regularnego jej mycia w środku, ale również na zewnątrz. Jest to przecież sprzęt, który znajduje się w miejscu przygotowywania posiłków, a więc na jego powierzchni mogą gromadzić się zachlapania, tłuszcz czy odciski palców. 

 

Czym wyczyścić lodówkę z zewnątrz?

Do tego celu możesz użyć tych samych środków, co do wnętrza lodówki, czyli octu, sody oczyszczonej lub cytryny. Jeśli posiadasz lodówkę ze stali nierdzewnej, warto dodatkowo użyć specjalnego preparatu do polerowania takich nawierzchni lub oliwy z oliwek. Wystarczy nanieść niewielką ilość produktu na suchą ściereczkę i delikatnie przetrzeć powierzchnię lodówki.

Czym umyć lodówkę? RYGO
Czym umyć uszczelki w lodówce? RYGO

Czym myć uszczelki w lodówce?

Uszczelki to gumowe elementy znajdujące się na krawędziach drzwiczek lodówki. Ich zadaniem jest zapobieganie ucieczce chłodnego powietrza z wnętrza lodówki i utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz. Uszczelki są narażone na zabrudzenia i pleśń, dlatego należy je regularnie czyścić i sprawdzać ich stan. 

Do czyszczenia uszczelek możesz użyć octu, sody oczyszczonej lub cytryny, podobnie, jak w poprzednich przypadkach. Należy jednak uważać, aby nie uszkodzić gumy lub nie zerwać uszczelek z drzwiczek. Dlatego najlepiej używać miękkiej ściereczki lub gąbki i delikatnie przecierać uszczelki. Jeśli zauważysz, że uszczelki są luźne, pęknięte lub nieszczelne, należy je wymienić na nowe.

Czyszczenie skraplacza w lodówce - jak je wykonać?

Skraplacz to część lodówki znajdująca się z tyłu lub pod spodem urządzenia. Jest to metalowa siatka lub rurka, która odprowadza ciepło z wnętrza lodówki i zapewnia jej prawidłowe działanie. Skraplacz jest narażony na kurz i brud, co może obniżać jego wydajność i zwiększać zużycie energii. Dlatego warto raz na jakiś czas oczyścić go z kurzu i innych zanieczyszczeń. 

Do tego celu możesz użyć odkurzacza z miękką szczotką lub sprężonego powietrza (pamiętaj, że nie wolno używać do tego strumienia wody). Należy jednak uważać, aby nie uszkodzić urządzenia  lub nie spowodować zwarcia elektrycznego. Przed jego czyszczeniem należy wyłączyć lodówkę z prądu i odczekać kilka minut, aby ostygła.

FIRMA SPRZĄTAJĄCA POZNAŃ - KONTAKT

Potrzebujesz profesjonalnej firmy sprzątającej? Skontaktuj się z nami lub zapoznaj się z naszą pełną ofertą!

Jak przeprowadzić czyszczenie odpływu lodówki?

Czyszczenie odpływu lodówki pomaga zapobiegać zabrudzeniom, które mogą powodować nieprzyjemne zapachy oraz problemy z odprowadzaniem ciepła. Jak krok po kroku przeprowadzić czyszczenie odpływu w lodówce?

  1. Zlokalizuj odpływ – odpływ znajduje się zwykle na dnie lodówki wewnątrz zamrażarki lub na zewnętrznym panelu w częściach chłodzenia. Może być to mała dziurka lub rowek.
  2. Upewnij się, że odpływ nie jest zablokowany, przez co uniemożliwia odprowadzanie wody z lodówki.
  3. Delikatnie wlej wodę do odpływu. Możesz także użyć gumowej strzykawki, aby ostrożnie wstrzyknąć wodę w odpływ i usunąć ewentualne blokady.
  4. Użyj patyczka higienicznego – jeśli woda nie jest skuteczna w usuwaniu zabezpieczeń, można użyć patyczka higienicznego lub małej szczoteczki do zębów, aby przepchnąć odpływ i usunąć blokadę.
Mycie lodówki RYGO
Czyszczenie skraplacza w lodówce

Profesjonalne czyszczenie lodówki

Dla wielu osób dokładne i bezpieczne mycie lodówki, kuchenki, zmywarki czy innych sprzętów AGD bywa wyzwaniem. Niektórzy nie mają na to czasu lub ochoty, jeszcze inni obawiają się uszkodzeń. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli firmy sprzątającej RYGO! Skutecznie i bezpiecznie pozbywamy się najbardziej uciążliwych zabrudzeń. Posiadamy odpowiednie detergenty i akcesoria, dzięki którym twoja kuchnia odzyska dawny blask w krótkim czasie.

Jako klient indywidualny możesz wybrać sprzątanie mieszkania, domu, garażu czy piwnicy, ale naszą ofertę kierujemy także do firmy i instytucji, świadcząc usługi sprzątania osiedli i wspólnot mieszkaniowych, biur, czy hal produkcyjnych. Sprawdź naszą ofertę i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Czym umyć lodówkę - podsumowanie

Lodówka to ważne urządzenie w naszym domu, które wymaga regularnej pielęgnacji i czyszczenia. Aby utrzymać ją w dobrym stanie i zapewnić jej długą żywotność, należy czyścić ją wewnątrz i na zewnątrz co najmniej raz w miesiącu. Do tego celu możesz używać naturalnych środków, takich jak ocet, soda oczyszczona czy cytryna, które są bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Nie należy zapominać również o czyszczeniu uszczelek i skraplacza, które są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej temperatury i wydajności lodówki.

Jeśli domowe sposoby nie radzą sobie z zabrudzeniami – zgłoś się do specjalistów. Nasz wykwalifikowany zespół dobierze odpowiednie środki, bezpieczne dla ludzi i środowiska, sprawiając, że Twoja lodówka będzie prezentować się, jak nowa. Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *